Zakázaný alkohol
Absinthe je alkohol, o kterém mnoho lidí již slyšelo. Často je tento název spojen s bohémskými umělci, ale i barovými povaleči. Historie tohoto nápoje není tak dlouhá jako jiné alkoholické nápoje, třeba víno nebo pivo, zato je skoro určitě bohatší. Recept na tento alkohol vznikl pravděpodobně ve Francii, ve městečku Couvet v roce 1792. Zde ho připravil lékař Ordinaire, který jím léčil své pacienty. V 19. století se dostal do povědomí veřejnosti, když se zjistilo, že účinkuje jako lék na malárii. Na konci tohoto století jeho obliba ve Francii natolik vzrostla, že později předčil i víno a stal se nápojem číslo jedna.
Právě jeho obliba i dostupnost pro nižší vrstvy a celkově přílišné užívání vyvolaly obavy, což vyvrcholilo až v jeho zákaz. Absint byl tehdy označen za nebezpečnou drogu, která způsobuje „absintismus“. Známý případ, který se k absintu pojí, je případ Lanfraye, který zvraždil celou svou rodinu a následně se pokusil zabít také sebe, přičemž během pátrání vyšlo najevo, že Lanfrey přes den popíjel právě Absinthe. V některých zemích vůbec zákaz Absinthu nebyl a ty ostatní se jej postupně zbavovaly. Zajímavostí je, že mezi země, kde byl tento nápoj po celou dobu povolen byla Anglie a Československo. Nyní tedy je regulováno pouze množství pelyňku, který obsahuje thujon, což je látka, která byla považována ve složení za nejnebezpečnější.
Pokud patříte mezi ty, kteří dokáží ocenit chuť Absinthu nebo tento známý alkohol chcete konečně poprvé ochutnat, širokou nabídku naleznete na stránkách Lihovárek. Naleznete zde několik různých druhů Absinthu, u kterých si můžete být jisti kvaitou a tradičním zpracování. Již od svého začátku se nápoj pije ředěný vodou, doporučený poměr je 1:3, ale záleží čistě na chuti konzumujícího. Pokud u jeho názvu najdete ještě přídavek francouzský, je to Absinthe destilovaný, který je označován také jako „pravý absint“.