Voňavé bylinky
Voňavé bylinky
Nemusíte být zrovna vyhlášený šéfkuchař, aby ve vás vůně čerstvých bylinek vzbuzovala pocit radosti. Voňavé, chutné a zdraví prospěšné bylinky svým aroma jistě potěší každého. Jestli máte tu možnost, určitě si na zahrádce nebo do truhlíku vysaďte alespoň několik nejoblíbenější a nejpoužívanějších bylinek. Vůně a chuť čerstvě utržené bylinky se vůbec nedá srovnávat s její sušenou verzí. A o kupovaném koření v pytlíčcích snad už ani netřeba mluvit. Kromě dochucování pokrmů se bylinky často hodí také pro výrobu osvěžujících nápojů. Krásným příkladem může být třeba mátová limonáda. Její vůně i chuť je výborná a hodí se nejenom jako příjemné a zdravé letní osvěžení. Máta je i velmi prospěšná pro naše zdraví.
Máta peprná
Nejběžnější je u nás máta peprná. Její zajímavostí je, že se nedá pěstovat ze semínek. O to lépe se však množí z kořenujících výběžků, vyrůstajících u oddenku. Stačí jen docela malý kousíček. Mátu můžete v hojné míře najít téměř po celém světě. Z jejích léčebných účinků jmenujme hlavně její prospěšnost při léčbě poruch trávení.
Pomáhá zastavit zvracení, zmírňuje křeče v žaludku, léčí různé koliky a choroby střev, odstraňuje plynatost, zlepšuje chuť k jídlu a pomáhá také při problémech se žlučníkovými kameny. Má velmi intenzivní chuť, takže do nálevu pro čaj ji stačí opravdu malé množství. Její hlavní složkou je mentol. Ten se také osvědčil při kloktání. Vyplachují se s ním ústa při bolestech zubů a dásní. Zároveň také osvěžuje dech. Je možné ji sušit, ale nejlepší je v čerstvé podobě. Sběr máty provádíme nejpozději těsně před rozkvětem. Obvykle je vhodná doba ke sklizni v době června. Máta je poměrně náchylná k zapaření, proto musíme být při sušení opatrní. Během sušení bychom měli zajistit, aby byla místnost dobře větraná. Pokud sušíme na umělém teple, pak by teplota neměla překročit 35°C.